Już za trzy tygodnie wkład własny przy zakupie mieszkania wzrośnie do 15%

Już za trzy tygodnie wkład własny przy zakupie mieszkania wzrośnie do 15%
Możliwość komentowania Już za trzy tygodnie wkład własny przy zakupie mieszkania wzrośnie do 15% została wyłączona, 14/12/2015, przez␣, w␣ceny, finanse, Headline, inwestycje, kredyty, mieszkania, nieruchomości

Od 1 stycznia 2016 r. kupując mieszkanie będziemy musieli mieć przynajmniej 15% wkładu własnego. Jest to spore utrudnienie dla kredytobiorców, jednak 5% będzie można wnieść w formie ubezpieczenia lub blokady środków na rachunkach.

Kredyt na zakup mieszkania można było zaciągnąć bez wkładu własnego do 2014 r. Wtedy Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła, że wkład własny będzie dobrym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby kredytobiorca przestał spłacać kredyt lub wartość nieruchomości znacząco spadła. W tym roku wkład własny wynosił minimum 10%, a w 2017 r. ma wzrosnąć aż do 20%.

Kredytobiorca tylko 10% musi wnieść w gotówce, natomiast brakujące 5% może stanowić blokada środków na rachunkach czy zastaw na obligacjach emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski. Komisja Nadzoru Finansowego orzekła, że banki nie mogą podnosić marży kredytu, co było często stosowanym przez banki zabiegiem.

Cały artykuł czytaj TUTAJ

Źródło: wyborcza.biz

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.