Jakie domy powstały w Polsce w 2012 roku

Możliwość komentowania Jakie domy powstały w Polsce w 2012 roku została wyłączona, 27/03/2013, przez␣, w␣Ekonomiczny dom, marketing nieruchomości, nieruchomości, porady

BeFunky_bloki-by-Petroniusz1.jpg1Rozpoczęcie budowy własnego domu, wybór odpowiedniego projektu czy technologii budowania to decyzje, które zaliczają się do najpoważniejszych w życiu. Polacy w tym względzie wciąż stawiają na tradycję. Jak pokazuje analiza zapytań ofertowych składanych w Oferteo.pl, serwisie łączącym poszukujących usług i produktów z ich dostawcami, w 2012 roku najwięcej powstało domów murowanych z cegły ceramicznej, pokrytych dachówką ceramiczną, choć bez piwnicy.wykres

 

Jak dom – to murowany

 

Polacy chcą budować przede wszystkim tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1%). W tej kategorii materiałów budowlanych najpopularniejszy jest Porotherm. Blisko co trzeci użytkownik (32%) chce zlecić budowę murowanego domu z bloczku komórkowego, przede wszystkim z Ytongu.

 

Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkieletowa, którą wskazywał co 12 respondent (8,5% zapytań) oraz z bala (zaledwie 3,1% zapytań).wykres1

Dachówką kryty

Blisko połowa (44,8%) użytkowników Oferteo.pl preferuje pokrycie swojego dachu dachówką ceramiczną, między innymi karpiówką. Co trzeci użytkownik (35%) decydował się na pokrycie dachu blachodachówką lub innymi rodzajami blachy.

Oprócz dachówki cementowej, którą chciał użyć co dziesiąty respondent (10,5%), w zapytaniach wskazywano także m.in. chęć wykonania stropodachu płaskiego czy pokrycie gontem drewnianym.

wykres2

Co pod parterem

Chociaż Polacy chcą budować tradycyjne domy murowane, to jednak odchodzą od budowania piwnic. Przeprowadzona analiza zapytań pokazuje, że tylko co ósmy zlecający (12%) jest zainteresowany podpiwniczeniem swojego domu.

Stan surowy czy „pod klucz”?

Co trzeci poszukujący ekipy budowlanej w Oferteo.pl zamierza zlecić budowę domu do stanu surowego zamkniętego, a więc z oknami, dachem i drzwiami.

Pozostałe instalacje i montaże wykona inna ekipa budowlana lub właściciel będzie wykańczać swój dom samodzielnie.

Nieco mniej osób decyduje się na odbiór domu z wykonanymi wszystkimi instalacjami (stan deweloperski). Co piąty pytający chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego bez okien, drzwi i dachu. Użytkownicy Oferteo.pl proszą również o oferty kompleksowej budowy i wykończenia „pod klucz” (tak brzmi co siódme zapytanie).

wykres3

Ile kosztuje budowa

Na podstawie wycen 19 firm budowlanych realizujących zlecenia Klientów Oferteo.pl przykładowego domu murowanego o powierzchni użytkowej 102 m2 z Porothermu, pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy, wzorowanego na projekcie „Dom w rododendronach” biura projektowego Archon orientacyjny koszt materiałów i robocizny wynosi 97-150 tysięcy złotych. Gdyby ten sam dom wybudować do stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180-250 tys., natomiast wykonanie „pod klucz” to inwestycja rzędu 200-300 tys. złotych.

Rozbieżności w podanych kwotach wynikają przede wszystkim z różnic cen materiałów budowlanych w różnych regionach Polski, a także z przyjętego standardu wykończenia.

 

Więcej czasu – lepsza decyzja

Wydaje się, że budowa domu to przedsięwzięcie, które powinno być zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Analiza zapytań ofertowych pokazuje jednak, że jedynie co ósma osoba zainteresowana budową domu (12%) poszukuje ekipy budowlanej sporo wcześniej, np. z wyprzedzeniem ponad półrocznym. Blisko połowa pytających (48% Klientów) chciałaby rozpocząć budowę najszybciej jak to możliwe, najlepiej w przeciągu 3 miesięcy.

Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl radzi, by wyboru ekipy budowlanej nie zostawiać na ostatnią chwilę: „Wcześniejsze poszukiwania ekipy umożliwią solidne porównanie ofert i wybór tej, która w pełni spełni nasze założenia i wykona zlecenie zgodnie z oczekiwaniami.”

 

Poszukiwane przy okazji

Serwis Oferteo.pl oferuje użytkownikom kompleksową obsługę i możliwość złożenia zapytań o inne usługi związane z budową domu czy o kupno potrzebnych produktów. Użytkownicy korzystający z tej możliwości najczęściej wyrażali chęć kupna materiałów budowlanych (46%), zlecenia usług koparko-budowlanych (18%), zaciągnięcia kredytu hipotecznego (17%) czy zlecenia usług geodezyjnych (11%).

„Dzięki szerokiemu wyborowi formularzy i kategorii zapytań w Oferteo.pl, osoby planujące budowę domu mogą w jednym miejscu złożyć zapytanie nie tylko o budowę domu, ale inne związane z nią kwestie, na przykład zaopatrzenie w materiały budowlane, kredyt hipoteczny a nawet wyposażenie wnętrz.” – podkreśla Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 2 506 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby zamierzające zlecić budowę domu.

 Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

 

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Oferteo.pl

Oferteo.pl to serwis łączący poszukujących produktów i usług wraz z ich dostawcami. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy mogą bezpłatnie składać zapytania ofertowe, by otrzymać oferty handlowe, natomiast dostawcy produktów i wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do klientów, zainteresowanych konkretnymi produktami lub usługami z ich oferty.