Jak się pozbyć niewypłacalnego najemcy

Jak się pozbyć niewypłacalnego najemcy
Możliwość komentowania Jak się pozbyć niewypłacalnego najemcy została wyłączona, 17/03/2013, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, Uncategorized, wynajem

W przypadku kiedy najemca jest nie płaci czynszu od kilku miesięcy, wynajmujący nie ma prawa wystawić jego rzeczy za drzwi i zmienić zamki. Musisz wystąpić do sądu o eksmisję.  warto więc już przy podpisywaniu umowy zwrócić uwagę na pewne kwestie.

Jeżeli chodzi o lokale użytkowe, to z punktu widzenia najemcy zdecydowanie warto pójść do notariusza. Umowa najmu nie musi mieć jednak formy aktu notarialnego, wystarczy pisemna, z zachowaniem daty pewnej. Oznacza to, że podpisaną umowę należy okazać notariuszowi, który umieści na umowie stosowną wzmiankę.

Zachowanie tej formy spowoduje, że w przypadku sprzedaży przedmiotu najmu nowy właściciel nie będzie miał prawa wypowiedzenia umowy najmu. Gdyby umowa była zawarta w zwykłej formie pisemnej, bez daty pewnej, nowy właściciel mógłby wypowiedzieć umowę z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

Co wiec zrobić gdy najemca nie chce się wyprowadzić, zajmuje lokal, a nie płaci. Czy można, po wezwaniu do wyprowadzki, wystawić jego rzeczy do magazynu, na ulicę? Umowa najmu zazwyczaj przewiduje, jakie kroki może podjąć wynajmujący, gdy najemca nie płaci czynszu lub opłat eksploatacyjnych. Zwykle w pierwszej kolejności wynajmujący korzysta z ustanowionego zabezpieczenia, czyli kaucji lub gwarancji bankowej, a gdy najemca dalej nie płaci, wynajmujący ma prawo wypowiedzenia umowy najmu.Umowy zazwyczaj przewidują również, że w sytuacji, gdy najemca nie płaci, wynajmujący jest dodatkowo uprawniony do odłączenia mediów. Takie zapisy mają po pierwsze dyscyplinować najemców, a po drugie uchronić wynajmującego przez kolejnymi kosztami.

Jeżeli po rozwiązaniu umowy najmu najemca nie chce się wyprowadzić, należy wystąpić do sądu o eksmisję. Taka sprawa sądowa zazwyczaj trwa dosyć długo, natomiast wynajmujący może żądać zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu. Niezależnie od powyższego, wynajmujący niejednokrotnie stosują różnego rodzaju sztuczki, żeby usunąć niechcianego najemcę, np. wymieniają zamki, usuwają rzeczy najemcy i umieszczają je w przechowalni.

Jednak takie działania, choć mogą okazać się skuteczne, powodują, że najemca może mieć roszczenia odszkodowawcze w stosunku do wynajmującego. Z tego właśnie powodu wystawienie rzeczy najemcy np. na ulicę, narażając je na zniszczenia bądź kradzież, z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem.

Źródło:

https://www.ekonomia24.pl

 

Tagi:␣
front

Omnie Daniel Kosiński

Jestem zaangażowany w firmę Szybko.pl Sp. z o.o. od 4 lat. Z pasją tworzymy portale z branży nieruchomości. Skutecznie łączymy kupujących i wynajmujących. Abcnieruchomosci.pl to nowe dzieło, które uzupełni użytkowników w wiedzę na temat rynku nieruchomości w Polsce.