Jak oszczędzić na rachunkach za prąd?

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd?
Możliwość komentowania Jak oszczędzić na rachunkach za prąd? została wyłączona, 14/04/2014, przez␣, w␣ceny, Headline, nieruchomości, porady

Energię elektryczną oszczędzać może każdy – od małego dziecka, które dopiero nauczyło się włączać światło w pokoju, po staruszka. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Choć to niełatwe, jest możliwe.

1900 kWh energii elektrycznej na rok zużywa przeciętna czteroosobowa rodzina, jeśli nie używa prądu do ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody. Szacuje się, że samo oświetlenie pochłania 18 proc. energii, telewizor – 6 procent, pralka – 9,1 procent, a chłodziarko-zamrażarka – 28,1 procent.

 

Oto nasze podpowiedzi – jak rozsądnie i mądrze oszczędzać energię elektryczną:

 

* Poszukaj u dostawcy energii korzystnych, najtańszych taryf – nocnej czy weekendowej. Jeśli możesz korzystać z takiej taryfy, a Twój plan dnia na to pozwala, nastawiaj pralkę czy zmywarkę wtedy, kiedy obowiązuje. To realna oszczędność.

 

* Pierz tylko wtedy, kiedy zgromadzisz odpowiednio dużo ubrań, by zapełnić bęben pralki. Dwa ręczniki wypiorą się tak samo jak pięć, a piorąc raz zużyjesz mniej energii, proszku, wody… Pamiętaj też, że w wielu przypadkach pranie wstępne oraz w najwyższej temperaturze nie są konieczne. Jeśli możesz, to z nich zrezygnuj.

 

* Podobnie w przypadku zmywarki – włączaj ją wtedy, gdy zgromadzisz odpowiednio dużo naczyń.

 

* Zdarza ci się zostawiać włączony telewizor czy radio i wychodzić z domu? Albo nie wyłączać komputera na noc? Koniecznie zmień ten nawyk. Zawsze wyłączaj urządzenia, jeśli przestajesz z nich korzystać. Działając, pobierają energię i choć tego nie widzisz, to Ty za nią płacisz.

 

* Nie zostawiaj drukarki, telewizora czy wieży w stanie czuwania, bo gdy pali się czerwona lampka „stand-by” urządzenie ciągle pobiera prąd.

 

* Komputer czy piekarnik włączaj tylko wtedy, gdy jesteś gotowy do pracy. Jeśli chcesz zrobić to za chwilę, nie śpiesz się z uruchamianiem urządzeń.

 

* Zawsze wyjmuj z kontaktu ładowarkę do telefonu, jeśli z niej nie korzystasz. Ona też pobiera prąd!

 

* Regularnie odmrażaj lodówkę (pół centymetra szronu na ściankach to zużycie prądu o 20 proc. większe), otwieraj ją jak najrzadziej i tylko na tak długo, jak jest to niezbędnie potrzebne.

 

* Nie ustawiaj lodówki czy zamrażarki w pobliżu kaloryferów, grzejników, pieców lub w miejscach silnie nasłonecznionych. Ciepłe otoczenie wokół urządzenia sprawia, że aby utrzymać ustawioną temperaturę, musi ono pobrać więcej energii elektrycznej.

 

* Jeśli masz możliwość – korzystaj z regulacji oświetlenia – sterowników oświetlenia, zdalnych wyłączników, czujników ruchu itp. Wyłącznik światła z fotokomórką będzie pamiętał za Ciebie o zgaszeniu światła!

 

* Masz sentyment do tradycyjnych żarówek? To go zmień. W pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu wymień je na świetlówki oszczędzające energię. W tych, z których korzystasz krótko – kilka, kilkanaście minut, raczej zachowaj żarówki tradycyjne (równomiernie pobierają energię).

 

* Maluj ściany na jasne, słoneczne kolory – to powoduje, że pomieszczenia wydają się jaśniejsze.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ!

Kupując pralkę, lodówkę, zmywarkę czy zamrażarkę, sprawdź klasę energetyczną urządzenia. Najlepiej, jeśli będzie ona jak najwyższa – A, A+ lub A++. Renomowani producenci sprzętu AGD innych urządzeń już nie produkują, ale w sklepach można spotkać lodówki czy zamrażarki mniej znanych firm, na których widnieje etykieta z literą B, czy C. Takie urządzenia zużywają więcej energii.

Szukasz nowego mieszkania? Sprawdź TUTAJ

Źródło:

https://www.poradypanidomu.pl/

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.