Jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

2 komentarze, 30/09/2011, przez␣, w␣bez kategorii

Mieszkania kupione na rynku pierwotnym cieszą się coraz większym zainteresowaniem nabywców. Nieruchomości kupione od deweloperów to zdecydowanie lepsza lokata kapitału od mieszkań kupionych na rynku wtórnym. Nowe mieszkania można dostosowywać do indywidualnych potrzeb nabywców, jeszcze w trakcie realizacji inwestycji.

 

Na co należy zwrócić uwagę kupując nowe mieszkanie?

Przede wszystkim, warto zapoznać się informacjami na temat firmy zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, który podaje wielkości kapitału zakładowego przedsiębiorstwa, dane osób które reprezentujących dewelopera, informacje czy znajduje się on w stanie upadłości czy likwidacji. Dobrze jest sprawdzić własność działki, na której deweloper buduje mieszkania oraz pozwolenie na budowę. Warto także prześledzić sposób realizowania poprzednich inwestycji dewelopera, pod kątem jakości wykonywanych robót. Przed ostateczną decyzją zakupu nieruchomości należy sprawdzić własną zdolność kredytową, jeżeli mieszkanie kupowane będzie na kredyt. Obecnie wiele banków przed udzieleniem kredytu sprawdza dewelopera. Jeżeli już dostaniemy promesę kredytową i zdecydujemy się na konkretne lokum należy podpisać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Taka umowa daje możliwość sądowego dochodzenia umowy przyrzeczonej, czyli przenoszącej własność oraz wpis do Księgi Wieczystej, czyli roszczenie o przeniesienie własności wybudowanego mieszkania.

 

„Zaletą kupna nieruchomości na rynku pierwotnym jest to, że ponosi się tylko koszty taksy notarialnej. Nabywca nie płaci podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% ceny transakcyjnej nieruchomości. Mieszkania kupione w stanie deweloperskim posiadają okres gwarancji i rękojmi, zatem przez kilka pierwszych lat nie ponosi się dodatkowych kosztów związanych z remontem mieszkań, budynków, osiedl. Dodatkowo, zgodnie z nowymi rekomendacjami w bankowym programie „Rodzina na Swoim” – można otrzymać dopłaty rządowe do spłaty odsetek od kredytu hipotecznego finansującego wyłącznie zakup nowych nieruchomości” – mówi Weronika Krzemińska, kierownik Działu Sprzedaży PB Feniks z Katowic.

 

„Nowo powstałe osiedla budowane przez PB Feniks projektowane są według nowoczesnych technologii, prezentują się ładnie, są estetyczne, posiadają ogródki z piękną zielenią, place zabaw, są bezpieczne poprzez ogrodzone posesje, monitoring lub całodobową ochronę. Na większości nowo powstałych osiedlach powstaje cała infrastruktura handlowo – usługowa. Wszystko to sprawia, że w mieszkaniach z rynku pierwotnego łatwiej i przyjemniej mieszka się przyszłym nabywcom” – dodaje Weronika Krzemińska.

Omnie Anna Szkolut

2 komentarze

  1. KK
    28 marca, 2012 11:23

    Firma z tak małym kapitałem zakładowym realizuje milionowe kontrakty, pozostawiając wyrolowanych klientów i kontrahentów samych sobie. Tak jak przedmówca napisał ludzie mieszkają ale kiedy mieszkania będą naprawdę ich tego nie wiadomo.

  2. Tamaz
    12 grudnia, 2011 21:52

    Taki mały gorzki przytyk:
    „Nowo powstałe osiedla budowane przez PB Feniks projektowane są według nowoczesnych technologii [zamiast: budowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii?], prezentują się ładnie, są estetyczne, posiadają ogródki z piękną zielenią [ale zieleń to nie zasługa Feniksa tylko mieszkańców], place zabaw [były w projektach, i chyba tam zostaną już na zawsze], są bezpieczne poprzez ogrodzone posesje, monitoring lub całodobową ochronę [oczywiście jeśli mieszkańcy sobie go założą lub ją zorganizują]. Na większości nowo powstałych osiedlach powstaje cała infrastruktura handlowo – usługowa [tak samo jak place zabaw]. Wszystko to sprawia, że w mieszkaniach z rynku pierwotnego łatwiej i przyjemniej mieszka się przyszłym nabywcom” – dodaje Weronika Krzemińska. [No tak, ludzie już mieszkają, ale kiedy te mieszkania będą ich własnością to nie wiadomo. Pozdrowienia dla pani Weroniki!]