Jak kupić mieszkanie na licytacji komorniczej?

Jak kupić mieszkanie na licytacji komorniczej?
Możliwość komentowania Jak kupić mieszkanie na licytacji komorniczej? została wyłączona, 20/11/2013, przez␣, w␣Headline, nieruchomości, prawo

Licytacja komornicza nie przywodzi na myśl pozytywnych skojarzeń, jednak udział w niej może być dla nabywcy bardzo korzystny. W takiej licytacji może uczestniczyć każdy, kto wpłaci rękojmię w wysokości 1/10 wartości nieruchomości. Wyjątek stanowi dłużnik, a także komornik i jego rodzina.

Cenę wywoławczą nieruchomości na pierwszej licytacji stanowi trzy czwarte oszacowanej sumy. Jeśli nie znajdzie się chętny na kupno, w czasie drugiej licytacji cena jest mniejsza i stanowi dwie trzecie pierwotnej sumy. Jeśli wciąż nie znaleziono nabywcy, egzekucja jest umorzona, a nieruchomość musi poczekać rok na kolejną licytację.

Osoby, które są zainteresowane kupnem nieruchomości dłużnika nie powinny się obawiać obciążeń finansowych. Jak zapewnia Wojciech Głodny, Dyrektor Operacyjny w Pragma Collect sp. z o.o., wierzyciele danej hipoteki są spłacani w pierwszej kolejności po zakończeniu licytacji. Po wygraniu licytacji i uprawomocnieniu się decyzji o sprzedaży, nabywca ma 14 dni na zapłatę. Jest ona pomniejszona o wpłacone wcześniej wadium.

Źródło: onet.pl

Photo by Pavel Hrdlička (CC-BY)

Omnie Anna Gadzina

Avatar
Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.