Ile lat trzeba oszczędzać, aby kupić własne mieszkanie za gotówkę?

Ile lat trzeba oszczędzać, aby kupić własne mieszkanie za gotówkę?
Możliwość komentowania Ile lat trzeba oszczędzać, aby kupić własne mieszkanie za gotówkę? została wyłączona, 07/12/2015, przez␣, w␣ceny, Headline, kredyty, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Z raportu Expandera wynika, że polskie małżeństwo, które chce kupić mieszkanie za gotówkę musiałoby oszczędzać od 7 do 16 lat. Eksperci Expandera obliczyli, że przeciętnie zarabiająca w Warszawie osoba, aby kupić mieszkanie (50 mkw.) w stolicy za gotówkę musiałaby na to przeznaczyć aż 122 pensje.

Wszystko zależy od cen lokali i wysokości zarobków. Mieszkańcy Warszawy na mieszkanie muszą odkładać najdłużej w kraju. Wszystko przez to, że ceny mieszkań w stolicy są znacznie wyższe niż w pozostałych miastach Polski. W najlepszej sytuacji są natomiast mieszkańcy Zielonej Góry, którzy na mieszkanie muszą oszczędzać prawie cztery i pół roku.

Analitycy Expandera założyli, że na mieszkanie zazwyczaj oszczędza małżeństwo, które nie może całości swoich zarobków przeznaczyć na oszczędzanie, zazwyczaj jest ono w stanie odkładać 40% swoich pensji. Przy takich założeniach czas oszczędzania wydłuża się nawet do 16 lat! Jeszcze jednak osiem lat temu oszczędzanie na takie samo mieszkanie trwało nawet 23 lata – wszystko przez niższe zarobki.

Cały artykuł znajdziesz TUTAJ

Źródło: money.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Avatar
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.