Google rządzi również na rynku… najmu

Google rządzi również na rynku… najmu
Możliwość komentowania Google rządzi również na rynku… najmu została wyłączona, 13/11/2013, przez␣, w␣Ameryka, Facebook, inwestycje, komercyjne, świat, wynajem

Internetowy gigant, właściciel najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki sieciowej jest również dominującym graczem na amerykańskim rynku najmu powierzchni biurowych, informuje Bloomberg. Spółka z kalifornijskiego Mountain View systematycznie zwiększa powierzchnie swoich siedzib, podczas gdy w skali całego kraju ubywa tradycyjnych najemców. Podpisała największe w tym roku – jak na razie – umowy wynajmu w Dolinie Krzemowej i San Francisco, wynika z danych brokera Cushman & Wakefield. Podjęła również decyzję o ponad czterokrotnym zwiększeniu metrażu swojego przedstawicielstwa w Chicago.

Z kolei transakcja dotycząca najmu około 33 tys. m2 na nowojorskim Manhattanie, będzie największą tego rodzaju w sercu południowej części tego miasta, gdzie przed prawie trzema laty Google kupił przebudowany terminal towarowy za 1,84 mld USD.

„Google jest prawdziwym potworem we wszystkich miejscach gdzie jest obecne. Jesteśmy szczęśliwi, że żyje również w naszym świecie” – powiedział Bob Chodos, dyrektor w Colliers International z Chicago, gdzie internetowy potentat zwiększył swój metraż do około 75 tys. m2.

Z ceną akcji przekraczającą poziom 1000 USD, Google jest liderem wśród rozwijających się firm technologicznych, które dokonują największe transakcje najmu, podczas gdy dotychczasowi przodownicy tego zestawienia, głównie instytucje finansowe tną swoje zapotrzebowanie.

Podczas gdy stawki czynszów biurowych – jak wynika z danych firm Reis Inc. I Jones Lang LaSalle – spowolniły znacząco wzrost w ciągu ostatnich trzech kwartałów, w regionach które są atrakcyjne dla spółek high tech, takich jak Dolina Krzemowa, Boston, San Francisco czy Seattle, na przekór marazmowi, stawki najmu są o 12 proc. wyższe od średniej krajowej. Połowa z ponad 2,1 mln m2 powierzchni biurowych, które są na etapie projektowania i realizacji ma być użytkowana właśnie przez spółki technologiczne.

Założony w 1998 r. na Uniwersytecie Stanford przez studentów Sergieja Brina i Larry Page’a Google, którego system operacyjny Android działa na ponad miliardzie urządzeń mobilnych, wynajął w tym roku dodatkowe 32 tys. m2 w Hills Plaza w San Francisco, 84 tys. m2 w Dolinie Krzemowej w pobliżu swojej kwatery głównej i 21,5 tys. w Chicago.

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.