W Gdyni mieszkania droższe niż w Gdańsku

W Gdyni mieszkania droższe niż w Gdańsku
Możliwość komentowania W Gdyni mieszkania droższe niż w Gdańsku została wyłączona, 13/02/2013, przez␣, w␣ceny, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Warszawa

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera na rynku mieszkań wtórnych w Trójmieście doszło do zmiany układu sił. Obecnie to w Gdyni mieszkania są droższe niż w sąsiednim Gdańsku – średnia cena transakcyjna wynosi tu 254,8 tys. zł i jest o 5,7 tys. zł wyższa niż w Gdańsku.

Pod koniec roku 2012 w Trójmieście pobudzona została sprzedaż nowszych mieszkań, co poskutkowało wyhamowaniem spadku cen transakcyjnych – Przez niemal cały 2012 r. średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym Gdańsku były wyższe niż w sąsiedniej Gdyni. W ostatnich miesiącach sytuacja się odwróciła. Podczas, gdy średnia cena m kw. sprzedawanego w Gdańsku mieszkania spadła w ciągu roku o ponad 7 proc., to w Gdyni wartości odzwierciedlają praktycznie tak sam poziom cen jak w styczniu 2012 r. Wszystko przez jesienne transakcje, kiedy sprzedawane mieszkania uzyskiwały wyższe ceny niż w poprzednich miesiącach. Poniekąd jest to pochodną struktury podaży. Więcej transakcji dotyczyło mieszkań wybudowanych w ostatnich latach, o wyższym standardzie – mówi Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy S.A.

Od czasu „boomu” na rynku mieszkaniowym ofertowe ceny lokali w Gdańsku mocno wyhamowały – W styczniu 2013 sprzedający żądają średnio 5275 pln za metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku i jest to o ¼ mniej niż jesienią 2008. W Gdańsku dużą część podaży stanowią najtańsze z oferty mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Jest ich około 36% i kosztują poniżej 4900 złotych. Na drugim biegunie znajdują się najdroższe lokale, budowane po 2007, za które trzeba zapłacić powyżej 6600 złotych za metr. Warto zauważyć, że znacznie – o 7,8 p.p. – zwiększyła się liczebność ofert za mniej niż 5 tys. za metr kwadratowy – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Coraz tańsze kredyty na własne M

Osoby, które planują zakup własnego M, może więc pocieszyć fakt, że kredyty stały się tańsze i bardziej dostępne – Początek lutego przyniósł bardzo dobre informacje dla osób zarówno zaciągających jak i spłacających już kredyty hipoteczne w złotych. Po 4 obniżkach stóp procentowanych NBP stawka WIBOR 3M, od której jest uzależnione oprocentowanie większości kredytów w PLN, spadła do jednego z najniższych poziomów w historii. Wynosi ona tylko 3,81%, podczas gdy najniższa odnotowana wartość to 3,8% (6 sierpnia 2010 r.) – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

– W rezultacie przeciętne oprocentowanie nowoudzielanych kredytów w złotych szybko spada. Jeszcze we wrześniu 2012 r. wynosiło ono 6,49%, a obecnie już tylko 5,53% (dla kredytu 300 tys. zł, LTV 75%). Spadają więc również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Gdańsku (o powierzchni 60 m2) spadła od września aż o 255 zł – dodaje ekspert.

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Anna Prorok

Avatar
Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.