Działki budowlane coraz tańsze

Działki budowlane coraz tańsze

Kryzys na rynku nieruchomości nie mógł ominąć działek, choć zauważalne obniżki nastąpiły kilkanaście miesięcy później niż w przypadku mieszkań i domów. W ciągu minionego roku  w niemal wszystkich województwach i dużych miastach działki budowlane straciły na wartości. Popyt zarówno ze strony osób prywatnych jak i deweloperów zdecydowanie zmalał. Aktualnie najtańsze są działki budowlane w województwach: podkarpackim, warmińsko-mazurskim, łódzkie, opolskim i kujawsko-pomorskim, gdzie metr kosztuje mniej niż 100 złotych.

Średnio w całym kraju metr kwadratowy ziemi potaniał o 4 punkty procentowe. W miastach wojewódzkich obniżka jest ponad dwukrotnie wyższa i wynosi 10 punktów procentowych. Największe spadki odnotowujemy w Opolu 22%, 17% w Katowicach, po 16% w Łodzi oraz Szczecinie. Spadek cen w miastach to przede wszystkim efekt zminimalizowanego popytu ze strony deweloperów.

W skali kraju liderem obniżek jest województwo kujawsko-pomorskie z 32% spadkiem cen działek budowlanych i wielkopolskie, gdzie ceny są niższe o ¼ w porównaniu z zeszłym rokiem. Obniżki procentowe są tu imponujące, a w wartościach bezwzględnych wynoszą 30-40 złotych na każdym metrze.

Najwięcej mieli szansę oszczędzić mieszkańcy Warszawy, jeśli tylko w zeszłym roku wstrzymali się z zakupem działki. Kupując 1000 metrów kwadratowych płacą średnio o 60 tys. złotych mniej niż przed rokiem. Warto również zauważyć, że w pojedynczych lokalizacjach ziemia nieznacznie podrożała. Dobrym przykładem jest województwo warmińsko-mazurskie oraz Olsztyn, gdzie grunty budowlane podrożały średnio o 10 złotych na metrze kwadratowym.

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Avatar
Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.