Duży ruch na rynku wtórnym

Duży ruch na rynku wtórnym
Możliwość komentowania Duży ruch na rynku wtórnym została wyłączona, 02/01/2017, przez␣, w␣ceny, raporty

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na łódzki rynek nieruchomości duży wpływ miała końcówka 2016 r, a także uruchomienie od stycznia dopłat, w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Osoby, które planują zaciągnąć kredyt hipoteczny i chcą skorzystać z dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, nie powinny zwlekać z decyzją zbyt długo. Wyjątkiem są zainteresowani kupnem mieszkania w budowie, które zostanie oddane w 2018 r. Na ten rok pieniędzy na dopłaty jest jeszcze sporo.

„MdM” napędza rynek wtórny

W Łodzi, koniec roku w nieruchomościach, związany był z dużym ruchem na rynku wtórnym w związku z uruchomieniem dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. – Limit dla ceny metra kwadratowego (w MdM) wynosi tutaj niecałe 3 500 zł, a średnia cena ofertowa metra w budynku z wielkiej płyty, bądź w innych budynkach z okresu PRL waha się między 3500 a 4000 zł. Oprócz tego obserwujemy duży ruch na rynku najmu lokali komercyjnych. Najczęściej w IV kwartale 2016 roku zainteresowaniem cieszą się lokale handlowo-użytkowe o powierzchni 30 – 120m2, zlokalizowane na parterach przy ruchliwych ulicach – mówi Piotr Gałka, ekspert Metrohouse. Popularne są także nieruchomości komercyjne wyremontowane, gotowe do użytkowania niż te, w których trzeba najpierw przeprowadzić remont. Wyraźne zainteresowanie inwestorów mieszkaniami na wynajem, utrzymuje się bez zmian.

Lepiej nie zwlekać z decyzją o kredycie

Wiele osób planujących kupić mieszkanie w Łodzi zapewne będzie chciało skorzystać z odblokowanych od stycznia dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. takie wsparcie wyniesie 19 095 zł jeśli uczestnik nie posiada dzieci, 28 643 jeśli ma jednak dziecko, 38 190 zł jeśli dzieci jest dwoje, a nawet 74 471 zł jeśli jest ich troje lub więcej. Aby uzyskać dopłatę cena mieszkania nie może jednak przekroczyć limitu, który obecnie wynosi  3 437 zł na rynku wtórnym i 4 201 zł na pierwotnym.

Bardzo istotne jest również to, że pieniędzy na dopłaty nie ma zbyt wiele. Istnieje spore ryzyko, że  skończą się one w lutym lub marcu. Dlatego lepiej nie zwlekać z decyzją zbyt długo. Wyjątkiem są osoby, które będą chciały kupić mieszkanie będące w budowie, które zostanie oddane w 2018 r. Tu pieniędzy na dopłaty jest jeszcze sporo. Na koniec listopada zarezerwowano dopiero 13% puli środków.

Należy też pamiętać o tym, że od 2017  roku część banków podwyższyła wymagany wkład własny z 15% do 20%.Są jednak od tej zasady wyjątki. Bank Millenium obniżył wymóg i zamiast 15% teraz wymaga tylko 10%. Poza tym 10% nadal wymagają te banki, które taką ofertę miały już w 2016 r. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.