Dom tak, ale bez dojazdu

Dom tak, ale bez dojazdu
Możliwość komentowania Dom tak, ale bez dojazdu została wyłączona, 27/06/2012, przez␣, w␣domy, miasta, mieszkaniowe, nieruchomości, raporty, Warszawa

Tańszy dom, czy tańszy dojazd, takie pytanie stawiają sobie dziś nabywcy

Obszar poszukiwań przy zakupie nieruchomości w głównej mierze determinuje zasobność portfela nabywcy. Kupując dom zwracamy także szczególną uwagę na odległość, jaką będziemy pokonywać do pracy. To ważne, zwłaszcza przy rosnących kosztach paliwa.

Z analizy przeprowadzonej przez Metrohouse wynika, że prawie połowa potencjalnych nabywców wybierając dom jest przygotowana na dojazdy do 10 km. Co czwarty poszukujący takiej nieruchomości akceptuje odległość do 20 km. Na pokonanie większego dystansu decyduje się już niewiele osób. Wysokie ceny paliwa i słaba dostępność środków komunikacji publicznej skutecznie odstraszają od zakupu dalej położonych domów, nawet gdy ich cena jest atrakcyjna.

Coraz bardziej kosztowny dojazd

Przed dokonaniem wyboru nieruchomości bardziej skrupulatnie niż wcześniej liczymy teraz koszty dojazdu do miejsca pracy, czy dowozu dzieci do szkoły. Przejeżdżając codziennie ok. 80 km, jeśli wybralibyśmy dom w dalej położonej podmiejskiej miejscowości, średni roczny koszt paliwa przekroczyłby 9 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć wydatki związane z utrzymaniem samochodu, a jeżeli trzeba dojeżdżać dwoma autami koszty podwajają się.

Jak się jednak okazuje dojazdy do pracy nie należą w naszym kraju do rzadkości. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2010 roku prawie połowa aktywnych zawodowo Polaków pokonywała do pracy dystans od 6 do 20 km.  Ponad jedna trzecia zaś odległość do 5 km. Samochodem dojeżdżała większość osób, bo ok. 64 proc. Teraz jednak planujący kupno nieruchomości za miastem znacznie dokładniej przyglądają się temu, ile trzeba będzie wydać na dojazd.

W Warszawie dom średnio za 1,5 mln zł

Inwestycja w dom to nie mały wydatek, szczególnie w stolicy. Z danych portalu Domy.pl wynika, że najtańsze domy w Warszawie można znaleźć na wschodnich obrzeżach miasta. Wieloletnie budynki, wymagające gruntownego remontu, położone na niedużych działkach można kupić w cenie już od 400 tys. zł. Wtedy jednak musimy wyłożyć dużą sumę, żeby przywrócić nieruchomości odpowiedni stan techniczny, żeby móc zamieszkać. Nowsze domy w tych samych lokalizacjach mają już dwukrotnie wyższe ceny.

Według danych z serwisu Domiporta.pl, na stołecznym rynku pierwotnym najtaniej kupimy dom w Białołęce i Wawrze. W tych dzielnicach znajdziemy oferty w kwocie 4200 – 4700 zł/mkw. Należy też wspomnieć, że deweloperzy oferują teraz atrakcyjne promocje cenowe. Przy ulicy Kadetów, na Osiedlu Przytulnym segmenty budowane przez Barc Warszawa S.A. są np. w tej chwili tańsze o 200 tys. zł. Duży, wygodny, gotowy segment w bardzo ciekawym, nowoczesnym stylu można kupić obecnie w tej inwestycji za 784 000 zł. Poza obniżoną ceną i interesującą architekturą, atutem jest tu także położenie w bliskiej odległości od Wału Miedzeszyńskiego.

Jak podają specjaliści z portalu Domy.pl, w miarę zbliżania się do centrum Warszawy stawki szybko rosną i osiągają na Żoliborzu, Mokotowie czy Ochocie poziom kilku lub kilkunastu milionów złotych. Średnią cenę domu w Warszawie szacują na około półtora miliona złotych.
Autor: Barc Warszawa S.A.

 

Omnie BARC Warszawa S.A.

Avatar
BARC jest jedną z najbardziej doświadczonych firm deweloperskich na rynku warszawskim. Istnieje od 1995 roku i zrealizował takie inwestycje jak: Nadbudowa Ministerstwa Sprawiedliwości, dwa biurowce w centrum Warszawy, Osiedle Domów Jednorodzinnych Słoneczna Polana w Magdalence, Osiedla mieszkaniowe: Narwik na Bemowie, Rodzina Połanieckich w Chomiczówce, Osiedle Pod Dębami na Białołęce, Rezydencja Przy Ratuszu na Bemowie i Rezydencja Orzeszkowej w Piastowie, Rezydencja Kościuszki w Piastowie i Osiedle Przytulne w Wawrze, gdzie oferuje domy. Inwestorowi zaufało już ponad 5 tys. osób, wybierając mieszkania i domy przez niego wybudowane. Jako jedna z niewielu firm deweloperskich BARC przekazuje klucze do mieszkań przy podpisywaniu aktu notarialnego, który przenosi prawa własności na kupującego.