Dobra passa na rynku mieszkaniowym trwa

Dobra passa na rynku mieszkaniowym trwa
Możliwość komentowania Dobra passa na rynku mieszkaniowym trwa została wyłączona, 21/09/2015, przez␣, w␣architektura i design, budownictwo, deweloperzy, finanse, Headline, inwestycje, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

2015 rok jest rekordowy pod względem rozpoczęcia budów. Dobra passa na rynku mieszkaniowym trwa, a przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w rekordowo niskim oprocentowaniu lokat.

W sierpniu liczba rozpoczętych inwestycji była o 12% wyższa niż w okresie analogicznym w ubiegłym roku. Tylko w tym miesiącu deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 7 tys. lokali. Łącznie przez osiem miesięcy 2015 r. rozpoczęto budowę 53,9 tys. mieszkań. To jeden z najlepszych wyników w historii.2015 09 17 wykres 1

Przyczyną dobrych wyników sprzedaży mieszkań należy szukać w rekordowo niskich stopach procentowych – zachęcają klientów do zaciągania kredytów, a ponadto zmuszają posiadaczy kapitału do szukania alternatywnych inwestycji, które pozwolą zarobić więcej niż niskooprocentowane lokaty. Dane NBP pozwalają szacować, że że w 2015 roku kwota gotówki, która trafi na rynek deweloperski w największych miastach może być nawet dwukrotnie wyższa niż w roku 2012, kiedy stopy procentowe były jeszcze na wysokim poziomie.

2015 09 17 wykres 2

Sierpień był również miesiącem, w którym wydano dużo pozwoleń na budowę, które pozwolą rozpocząć budowę kolejnych 7,2 tys. lokali. GUS informuje, że także w sierpniu zakończono budowę 5,1 tys. mieszkań.

2015 09 17 wykres 3

Opracowane na podstawie komentarza Bartosza Turka, Lion’s Bank

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Avatar
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.