Czym jest podatek katastrofalny?

Czym jest podatek katastrofalny?
Możliwość komentowania Czym jest podatek katastrofalny? została wyłączona, 30/11/2015, przez␣, w␣Headline, inwestycje, kredyty, mieszkania, nieruchomości, podatki, porady

Od kilku lat opinia publiczna dyskutuje na temat podatku katastrofalnego. Jest on naliczany nie od powierzchni nieruchomości, ale od jej wartości. Czy taki podatek mógłby doprowadzić właścicieli mieszkań do ruiny?

W niektórych krajach europejskich taki podatek funkcjonuje i wynosi on 2-3% wartości danej nieruchomości. Istnieją różne odmiany tego podatku, np. w Wielkiej Brytanii stosują system progresywny, a we Francji płaci się od założonego przychodu z wynajmu. Jednak niezależnie od systemu, podatek katastrofalny stanowiłby wielkie obciążenie dla właściciela w porównaniu do obecnie funkcjonującego podatku od nieruchomości.

Wprowadzenie takiego systemu podatkowego na pewno odczuliby młodzi Polacy, zdecydowani na kupno własnego „M”. Okazuje się bowiem, że przynajmniej jedna pensja rocznie musiałaby zostać przeznaczona na ów podatek. Innymi długofalowymi skutkami wprowadzenia podatku byłoby zapewne podniesienie stawek najmu mieszkań, a dalej malejący popyt na mieszkania.

Cały artykuł znajdziesz TUTAJ

Źródło: bankier.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Avatar
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.