Co słychać na europejskim rynku biurowym?

Co słychać na europejskim rynku biurowym?
Możliwość komentowania Co słychać na europejskim rynku biurowym? została wyłączona, 22/09/2015, przez␣, w␣biurowe, budownictwo, ceny, deweloperzy, Europa, Headline, komercyjne, nieruchomości, raporty

Firma doradcza JLL przygotowała raport „European Office Property Clock Q2 2015”, z którego wynika pozytywny obraz rynku biurowego. Kryzys grecki wpłynął w ograniczony sposób na europejski rynek najmu powierzchni biurowej.

W I kwartale 2015 r. czynsze na europejskim rynku odnotowały spadek, natomiast już w II kwartale wzrosły – 7 rynków zarejestrowało wyższe stawki: w tym 5,7% w Barcelonie, 4,5% w Berlinie,1,4% we Frankfurcie i 1,5% w Monachium. Stawki obniżyły się na rynku biurowym w Paryżu (-1,4% w centrum) i Warszawie (-2,1%).

W Warszawie czynsze znajdują się pod presją zniżkową. Najwyższe czynsze w stolicy wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw., a poza centrum od 11 do 18 euro za mkw.

Duży ruch na rynku najmu powierzchni biurowej spowodował, że znacząco obniżył się odsetek pustostanów (do 9,4%). Wskaźnik pustostanów w Warszawie wzrósł do 14,1% na koniec II kwartału.

Źródło: urbanity.pl

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.