Chcesz kupić mieszkanie z drugiej ręki? Wytargujesz średnio 15,4 tys. zł

3 komentarze, 27/12/2011, przez␣, w␣ceny, mieszkania, mieszkaniowe

Średnia bezwzględna różnica między cenami ofertowymi oraz transakcyjnymi mieszkań z drugiej ręki wyniosła w listopadzie 15 443 zł, co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu do października.

Wartość ta jest wyznaczana przez Dział Badań i Analiz na podstawie danych firmy Emmerson S.A. dotyczących transakcji lokalami z drugiej ręki, na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w kraju – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

Średnia różnica między ceną transakcyjną a ofertową mieszkań w zł (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku) (Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych firmy Emmerson S.A)

 

Należy jednak dodać, że obecnie na rynku zdarzają się również transakcje kupna/sprzedaży, w których redukcje ceny osiągają dużo wyższe poziomy. Największy upust w poprzednim miesiącu wynoszący blisko 80 tys. zł odnotowano w Warszawie. W październiku rekordowa obniżka miała miejsce w tym samym mieście, wówczas to właściciel mieszkania w trakcie negocjacji „zszedł” z początkowej ceny o blisko 200 tys. zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że tak duże rabaty nie zdarzają się codziennie. Zazwyczaj wynikają one z pośpiechu właściciela, któremu zależy na szybkiej finalizacji transakcji.

Warto zaznaczyć, że choć obecnie na rynku w zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji znajdują się osoby zainteresowane kupnem, to jednak zdarzają się również sytuacje, gdzie ostateczna kwota przewyższa ustaloną wcześniej cenę wyjściową mieszkania. Taki rozwój wypadków może być rezultatem dużego zainteresowania danym lokalem wynikającym z jego specyficznych cech – lokalizacji, standardu, rozkładu itp. W listopadzie najwyższy wzrost początkowej stawki, o ponad 110 tys. zł dotyczył położonego w stolicy mieszkania z wyższej półki. Trzeba jednak podkreślić, że tak wysoka podwyżka stanowiła ostatecznie jedynie 7% uzgodnionej ceny.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Avatar
Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.

3 komentarze

 1. Avatar
  Gaga
  Grudzień 29th, 2011 1:48

  Dla chcącego nic trudnego. Mieszkania na prawdę idą w dół. A o kredyt nie jest aż tak trudno. Ja wspomagalam się wiedzą Openowców. Oni znają się na rzeczy. Kredyt dostałam bardzo szybko i pierwsze swieta w moim wałsnym mieszkanku mam już za sobą. Narzekać może każdy, trzeba tylko chcieć…

 2. Avatar
  Karol
  Grudzień 28th, 2011 23:03

  Bez przesady po prostu trzeba iść i zajrzeć do każdego banku sprawdzić ofertę porównać zobaczyć czy dadzą. Narzekaniem nic nie zdziałasz.

 3. Avatar
  Domino
  Grudzień 28th, 2011 10:06

  Wynegocjować zawsze coś można, ale nie zmienia to faktu, że ja potrzebuję kredytu, żeby kupić mieszkanie. A z tym nie jest tak łatwo.