Ceny rosyjskich nieruchomości zaczynają spadać

Ceny rosyjskich nieruchomości zaczynają spadać
Możliwość komentowania Ceny rosyjskich nieruchomości zaczynają spadać została wyłączona, 18/08/2014, przez␣, w␣Australia i Oceania, Europa, Headline, nieruchomości, świat

Rosja buduje na potęgę. W 2013 roku oddano do użytkowania aż 912 tys. mieszkań. Jest to najwyższy wynik od 1989 roku – informuje portal Global Property Guide. Dla porównania w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu najwięcej mieszkań powstało w 2008 roku (165 tys.). Nawet jednak wtedy była to ponad pięciokrotnie niższa liczba niż zeszłoroczny rosyjski wynik. Już dziś rozbuchana część podażowa rynku staje się jednak problemem, w obliczu zwalniającej gospodarki. Całej sytuacji nie pomaga zaognianie się konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i wychodzenie sankcji ze sfery czysto symbolicznej.

Lokalni pośrednicy już zauważają odpływ kapitału spekulacyjnego z rosyjskiego rynku nieruchomości. Na efekty długo nie trzeba było czekać. Portal Mir Kvartir oszacował, że w I kw. br. mieszkania w Moskwie straciły na wartości 2,13% (r/r), co po uwzględnieniu inflacji daje realny spadek na poziomie aż 8% (r/r). Moskiewska średnia cena wciąż pozostaje na wysokim poziomie na tle europejskim (ok. 5,4 tys. USD za m kw.).

W miejsce uciekającego kapitału spekulacyjnego wchodzi jednak lokalny popyt. W opinii analityka portalu Mir Kvartir nabywcy szukają sposobu, aby pozbyć się tracącego na wartości rubla. Z jednej bowiem strony w Rosji panuje wysoka inflacja (7,3% r/r w czerwcu br.), a z drugiej strony rubel traci na wartości wobec głównych walut. W ciągu roku deprecjacja rosyjskiej waluty przekroczyła 8% względem dolara i euro oraz 14% względem funta szterlinga.

Z punktu widzenia rynku nieruchomości ważny jest też fakt, że w ostatnim czasie rosyjski bank centralny podnosi stopy procentowe. Stopa referencyjna wzrosła od początku 2014 roku z poziomu 5,5% do 8% obecnie. Jest to ważne z punktu widzenia siły popytu na mieszkania. Jak bowiem wynika z danych federalnego urzędu katastru, w Rosji 24,6% nieruchomości nabywanych jest z pomocą finansowania bankowego, które w otoczeniu rosnących stóp procentowych stanie się wyraźnie droższe.

CENY NIERUCHOMOŚCI W ROSJIimage004

Omnie Bartosz Turek

Avatar
Kierownik działu analiz Lion’s Bank. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej. Analityk rynku nieruchomości w Lion's House Sp. z o.o. i w Idea Bank SA oddział Lion’s Bank w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce prawnej i administracyjnej dotyczącej rynku mieszkaniowego, posiada bogatą wiedzę na temat czynników determinujących wartość nieruchomości.