Ceny nieruchomości mają rosnąć, ale wolniej

Ceny nieruchomości mają rosnąć, ale wolniej
Możliwość komentowania Ceny nieruchomości mają rosnąć, ale wolniej została wyłączona, 22/02/2016, przez␣, w␣ceny, Headline, inwestycje, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Rok 2015 światowe rynki nieruchomości mogą zaliczyć do udanych. Hossa trwa w większej części Europy, w Ameryce i sporej części Azji. Z danych zebranych przez portal GPG wynika, że w trzecim kwartale 2015 roku wzrosty cen zanotowano w 28 z 41 przebadanych krajów. Najmocniej nieruchomości drożały w Katarze (+16,4% r/r), Nowej Zelandii (14,9% r/r), Hongkongu (12,6% r/r), Szwecji (11,3% r/r) i na Islandii (9,2% r/r). Na drugim biegunie znaleźć można Dubaj (-14,1% r/r), Rosję (-13,4% r/r) i Egipt (12,5% r/r).

Na tym tle rodzimy wynik na poziomie około 0,5% (o tyle wg NBP zmieniła się przeciętna cena transakcyjna używanego mieszkania w 7 największych Polskich miastach) wygląda skromnie. Powinno to o tyle cieszyć, że w związku z rosnącymi wynagrodzeniami, ceny nieruchomości „nad Wisłą” stają się bardziej przystępne. Progres ten jest jednak bardzo powolny.

Co warto podkreślić, dostępne dziś prognozy na 2016 rok sugerują na wielu rynkach kontynuację dobrej koniunktury. Autorzy większości prognoz przejawiają ponadto ostrożny optymizm. W ich opinii ceny mają co prawda rosnąć, ale wolniej niż w ubiegłym roku.

Na przykład w Sydney Knight Frank spodziewa się spowolnienia wzrostu z 15% w zeszłym roku do 10% w bieżącym roku, a w Szanghaju 4% zamiast 10%. W USA natomiast nieruchomości mają zdrożeć o 3% – mniej niż zeszłoroczny 5-proc. progres – wynika z publikacji przygotowanej przez Kiplinger. W Wielkiej Brytanii Knight Frank spodziewa się, że przeciętna nieruchomość ma w bieżącym roku zdrożeć o 2,5% podczas gdy w 2015 roku było to 3,5%. Landsbankinn spodziewa się za to, że prawie 10-proc. wzrost cen domów na Islandii przerodzi się w bieżącym roku w 8-proc. progres.

Jeszcze mocniejszego pogorszenia koniunktury spodziewają się obserwatorzy hongkońskiego rynku nieruchomości. W 2015 roku był to jeden z najmocniej drożejących rynków. W 2016 roku Knight Frank spodziewa się już spadków (średnio o 5% w przypadku drogich nieruchomości).


LICZBA TYGODNIA: 35,3%

taka część greckich nieruchomości to domy wakacyjne. Jest to najwyższy odsetek w Europie i 14 razy wyższy niż w Polsce – wynika z danych Eurostatu.


NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

image002

Dom górski w stylu alpejskim położony w Meribel (francuskie Alpy). Dom ma łączną powierzchnię ponad 300 m kw. Na powierzchni tej mieści się 8 sypialni, pokój dzienny, jadalnia 5 łazienek, i garaż. Sporym atutem nieruchomości jest 100-metrowy taras.

Cena: nieoficjalnie poniżej 4 mln EUR  Lokalizacja: Meribel, francuskie Alpy  Źródło: Knight Frank


CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE

image003

Lion’s Tribune, Lion’s Bank

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.