Ceny mieszkań w Krakowie coraz niższe, a kawalerki coraz droższe

Ceny mieszkań w Krakowie coraz niższe, a kawalerki coraz droższe
Możliwość komentowania Ceny mieszkań w Krakowie coraz niższe, a kawalerki coraz droższe została wyłączona, 29/12/2013, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny mieszkań w Krakowie są coraz niższe. W porównaniu do zeszłego roku cena jednego metra kwadratowego spadła tu średnio o 100 PLN. Wyjątkiem są kawalerki, które podrożały. Zapłacimy za nie średnio o kilkadziesiąt złotych więcej.

Coraz tańsze mieszkania

W Krakowie wiele ofert mieszkań na sprzedaż nie spotyka się z zainteresowaniem ze strony kupujących. Powodem mogą być wysokie koszty. Średnia cena ofertowa nieruchomości wynosi obecnie około 6 500 PLN za mkw., tymczasem kupowane mieszkania osiągają średnią wartość 5 482 PLN. Nie jest to związane z wyjątkowymi zdolnościami negocjacyjnymi nabywców, lecz z wyborem tańszych ofert. W stolicy Małopolski klienci decydują się bowiem na tańsze i większe mieszkania. Przeciętne sprzedawane „M” ma 55,8 mkw. W porównaniu ze średnią powierzchnią lokali kupowanych w innych monitorowanych miastach, w Krakowie są one największe. W Małopolsce rośnie również zainteresowanie rynkiem pierwotnym. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie jest ono związane ze zbliżającym się terminem wejścia w życie programu Mieszkanie dla Młodych. Większość ofert nie mieści się bowiem w limitach wyznaczonych w programie.

Zdrożały jedynie kawalerki

W Krakowie największą popularnością wśród kupujących cieszą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Wraz z zainteresowaniem wzrosły również ceny. W porównaniu z zeszłym rokiem, za metr kwadratowy takiego lokum trzeba zapłacić obecnie kilkadziesiąt złotych więcej. Kawalerki kosztują średnio 6 780 PLN, natomiast mieszkania dwupokojowe – 6 660 PLN. – Są to kwoty, które podnoszą średnią cen wszystkich nieruchomości kupowanych w stolicy Małopolski (średnia cena nieruchomości w Krakowie wynosi obecnie 6 550 PLN) – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Omnie Marcin Jańczuk

Avatar
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.