Budownictwo ekologiczne coraz bardziej doceniane!

Budownictwo ekologiczne coraz bardziej doceniane!
Możliwość komentowania Budownictwo ekologiczne coraz bardziej doceniane! została wyłączona, 06/10/2015, przez␣, w␣biurowe, budownictwo, ECO, handlowe, Headline, inwestycje, komercyjne, przemyslowe, usługowe

Inwestorzy w Polsce coraz bardziej doceniają ekologiczne budownictwo, w których stawia się na oszczędne zużycie wody czy energii. Zielone certyfikaty dają wielkie korzyści, z czego zdają sobie sprawę nie tylko inwestorzy na rynku powierzchni biurowych.

Dwa obecnie obowiązujące na świecie systemy certyfikacji to brytyjski system BREEAM i amerykański LEED. W Polsce mają one zastosowanie od 2000 roku. W 2005 r. w Polsce były tylko dwa certyfikowane budynki, natomiast dziś jest ich już 154. Dla porównania na całym świecie budynków z certyfikatem BREEAM jest 250 tys.

Spośród wszystkich budynków, które w tym roku otrzymały certyfikat BREEAM w Polsce, aż 72% stanowią biurowce, jednak coraz częściej takie certyfikaty otrzymują obiekty handlowe oraz przemysłowe.  Zielony budynek to taki, w którym stosuje się nowoczesne technologie związane z odnawialnymi źródłami energii czy ograniczającymi zużycie wody i energii.

Takie podejście daje wiele korzyści wszystkim stronom – mówi Federico Tonetti, prezes zarządu LafargeHolcim w Polsce. – To m.in. korzyści środowiskowe wynikające z użycia technologii ponownego wykorzystania wody oraz wykorzystywania naturalnych źródeł energii do ogrzewania. W systemie certyfikacji ocenia się obieg wody, poziom zużycia energii i jej źródła, zarządzanie odpadami, aspekty ekologiczne terenów pod budowę budynku, a też aspekty wpływające na komfort życia mieszkańców.

Sprawdź ceny najmu powierzchni biurowej

Źródło: portalkomunalny.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Avatar
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.