Biurowa propozycja UNESCO na Starym Mieście w Warszawie

Biurowa propozycja UNESCO na Starym Mieście w Warszawie
Możliwość komentowania Biurowa propozycja UNESCO na Starym Mieście w Warszawie została wyłączona, 07/04/2014, przez␣, w␣biurowe, Headline, komercyjne, miasta, Warszawa

Od kilku miesięcy projekt biurowca przy ul. Podwale 1 na warszawskim Starym Mieście budzi kontrowersje. Tydzień temu informowaliśmy, że UNESCO uznało, iż projekt biurowca powinien zostać zmieniony, bo budynek może zdominować przestrzeń Starego Miasta. Dziś znamy szczegóły.

Do zmiany jest elewacja budynku, a także dach – trzeba do obniżyć i zmniejszyć kąt jego nachylenia – to decyzja UNESCO. Mimo to, inwestor zapewnia, że projekt jest efektem konsultacji z urzędnikami. Budynek przy ul. Podwale 1 ma swoich zwolenników i przeciwników. Tych drugich zdaje się, jest więcej.

Po fali oburzenia, jaka przetoczyła się nad stołecznym Ratuszem i samym inwestorem, władze stolicy wstrzymały pozwolenie na realizację inwestycji. Natomiast w grudniu ubiegłego roku, na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do Warszawy przyjechał ekspert ICOMOS – Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych, z ramienia UNESCO.

Bernhard Furrer, ekspert ICOMOS, spotkał się z przedstawicielami wszystkich stron konfliktu, przeprowadził też inspekcję na miejscu inwestycji. Uznał on, że właściwym wydaje się zabudowanie tej wolno stojącej od kilkudziesięciu lat działki i że „odpowiednim rozwiązaniem byłoby wzniesienie budynku we współczesnym stylu”

Więcej informacji na temat inwestycji komercyjnych znajdziesz TUTAJ

Źródło:

http://www.propertynews.pl/

Omnie Anna Prorok

Avatar
Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.