Biura pilnie poszukiwane

Biura pilnie poszukiwane
Możliwość komentowania Biura pilnie poszukiwane została wyłączona, 21/09/2011, przez␣, w␣biurowe, komercyjne, miasta, raporty, Warszawa

W pierwszej połowie 2011 r. ilość wynajętej powierzchni biurowej w stolicy (324.330 mkw.) okazała się ponownie rekordowa, przewyższając średnią z tego samego okresu z ostatnich pięciu lat o ok. 36%. W pierwszej połowie 2011 r. do użytku oddano niespełna 57.300 mkw. To zaledwie 43% podaży tego samego okresu 2010 r. oraz zaledwie 33% 2009 r. Ze względu na ograniczoną podaż poziom pustostanów osiągnął bardzo niską średnią wartość 6,17% i powinien nadal spadać. Mimo spadku podaży, nie zanosi się na złagodzenie warunków pozyskania finansowania stawianych przez banki, dlatego coraz istotniejszym czynnikiem generującym podaż będą transakcje typu pre-let.

Zasoby powierzchni biurowej w Warszawie (3,5 mln mkw.) są o ok. 80% większe od całkowitych zasobów biurowych wszystkich głównych rynków regionalnych. Powierzchnie w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Łodzi liczą łącznie ponad 1,9 mln mkw. W budowie w regionach znajduje się ok. 250.000 mkw. powierzchni biurowej.

„Znaczny wzrost popytu, o 36% względem średniej z ostatnich 5 lat, w zestawieniu ze zdecydowanym spadkiem podaży, daje mocne podstawy do oczekiwania dalszego spadku pustostanów do rekordowych minimów. Taka sytuacja powinna być impulsem do zwiększenia podaży, jednak ograniczenia związane z finansowaniem oraz powrót niepewności na rynkach finansowych będą w dalszym ciągu hamować podaż spekulacyjną. W związku z tym spodziewamy się dalszego wzrostu udziału transakcji typu pre-let jako czynnika regulującego podaż” – mówi Paulina Misiak, Partner z działu powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Tagi:␣
front

Omnie Cushman & Wakefield

Avatar
Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 13.000 pracowników w 234 biurach w 61 krajach. Firma reprezentuje zarówno małe firmy, jak i duże korporacje z listy „Fortune 500”. Cushman & Wakefield jest uznanym liderem w dziedzinie badań światowego rynku nieruchomości, publikuje szereg raportów, które dostępne są w części Knowledge Center na stronie www.cushmanwakefield.com