Białostocka spalarnia już otwarta

Białostocka spalarnia już otwarta
Możliwość komentowania Białostocka spalarnia już otwarta została wyłączona, 09/02/2016, przez␣, w␣Białystok, budownictwo, Headline, infrastruktura, inwestycje

Dzisiaj nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Całkowity koszt budowy ZUOK wynosi 333 mln zł. To największa inwestycja w województwie podlaskim w ostatnich latach.

Budowę ZUOK zrealizowało konsorcjum firm: Budimex S.A. (lider konsorcjum), Keppel Seghers Belgium N.V. oraz Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares S.A. Umowa przewidywała najpierw zaprojektowanie instalacji, a następnie budowę, która trwała 751 dni.

W ZUOK dzięki termicznemu unieszkodliwianiu odpadów, będzie produkowana energia elektryczna i cieplna. Instalacja jest przyjazna dla środowiska i mieszkańców Białegostoku. Dzięki zastosowanej technologii możliwe będzie wytworzenie rocznie ok. 38 tys. MWh energii elektrycznej oraz ok. 360 tys. GJ energii cieplnej. Rocznie może być unieszkodliwianych termicznie do 120 tys. ton odpadów komunalnych.

ZUOK w Białymstoku jest jednym z pierwszych oddanych do eksploatacji w Polsce i jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na użytkowanie. Podobne instalacje zostały uruchomione w Bydgoszczy i Koninie. W tym roku gotowe mają być w Poznaniu, Krakowie i Szczecinie.

źródło i fot. budimex.com.pl

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Avatar
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.