Amerykanie wracają do kupowania nieruchomości

Amerykanie wracają do kupowania nieruchomości
Możliwość komentowania Amerykanie wracają do kupowania nieruchomości została wyłączona, 23/08/2013, przez␣, w␣Ameryka, Headline, nieruchomości, raporty, sprzedaż, świat

amerykanski domNajwyższa od listopada 2009 r. była w lipcu sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym. Wyniosła 5,39 mln w ujęciu zannualizowanym, o 6,5% więcej niż miesiąc wcześniej. W skali roku wzrost wynosił 17,2%. Ceny rosły nadal w dwucyfrowym tempie. Skala ruchu sięgała 13,7%, najwięcej od października 2005 r. Mediana ceny wyniosła 213,5 tys. USD. To jednocześnie oznaczało niewielki spadek w zestawieniu z czerwcem. Liczba domów wystawionych na sprzedaż wzrosła w podobnej skali, jak sprzedaż. Wyniosła 2,28 mln wobec 2,16 mln miesiąc wcześniej. Przy lipcowej sprzedaży potrzeba 5,1 miesiąca, by upłynnić takie zapasy, tyle samo, co w czerwcu. W porównaniu z lipcem 2012 r. mieliśmy jednak wyraźny spadek podaży. Kupujący domy w celach inwestycyjnych odpowiadali w lipcu za 16% popytu. W szczytowym momencie w lutym było to aż 22%. To pokazuje, że rosnące ceny osłabiają skłonność do kupna tej grupy. Rosnące koszty kredytów hipotecznych mogą natomiast przekładać się na mniejsze możliwości zakupu tych, którzy nabywają domy z powodu potrzeb bytowych.

Źródło: Home Broker Daily

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.