64 tysiące Polaków ma w domu klimatyzację

64 tysiące Polaków ma w domu klimatyzację
Możliwość komentowania 64 tysiące Polaków ma w domu klimatyzację została wyłączona, 27/06/2016, przez␣, w␣apartamenty, architektura i design, budownictwo, ceny, domy, Headline, marketing nieruchomości, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Klimatyzacja w mieszkaniu coraz rzadziej uznawana jest za luksus czy fanaberię. Wszystko dlatego, że upalnych dni jest nad Wisłą coraz więcej. Efekt? Klimatyzację zamontowano w prawie 64 tys. mieszkań i domów w Polsce i liczba ta rośnie od lat – wynika z szacunków Lion’s Banku opartych o dane GUS.

Sezon upałów można uznać w Polsce za otwarty. Tym samym rozpoczął się czas żniw dla firm sprzedających klimatyzatory. Trzeba jednak zaznaczyć, że wbrew pozorom rynek ten nie jest aż tak duży jak można by przypuszczać po pustych półkach z wykupionymi klimatyzatorami w marketach budowlanych. Te wieją pustkami dopiero, gdy upał staje się najbardziej dokuczliwy. Taki stan może trwać od kilku do 30 dni w roku. Wciąż gros osób uważa, że ten okres można po prostu przeczekać unikając wydatków.

Koszt to nie tylko wydatek na zakup

 

Zakup klimatyzatora bywa bowiem kosztownym rozwiązaniem. Co niemniej ważne, oszczędzając przy zakupie, trzeba się często liczyć z wyższymi kosztami w przyszłości. I tak jeśli ktoś wybierze klimatyzator przenośny, to powinien za niego zapłacić mniej niż za urządzenie montowane na stałe. Problem w tym, że klimatyzator przenośny potrzebuje więcej energii elektrycznej (nawet 2-3 razy), aby zneutralizować upał w domu.

Wyświetlanie image006.pngWyświetlanie image006.png

Na tym różnice się nie kończą. Klimatyzator przenośny kosztuje przeważnie 1-2 tys. zł. Takie urządzenie powinno być w stanie ochłodzić pokój o powierzchni 15- 35 m kw. Niestety przy okazji narobi przy tym niemało huku. Co więcej problem w tym, że ciepłe powietrze z urządzenia musi zostać odprowadzone, a służy do tego szeroka rura, którą przeważnie wystawia się za okno. W efekcie przez rozszczelnione okno dostaje się też ciepłe powietrze z zewnątrz.

 

Dla porównania znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem jest klimatyzacja typu „split”. Niekwestionowanym atutem w tym wypadku jest fakt, że głośna część urządzenia (skraplacz oddający ciepło) montowany jest na zewnątrz, a element lub elementy ochładzające powietrze (parowniki) znajdują się w mieszkaniu. Rozwiązanie to jest znacznie droższe. W przypadku urządzenia dobrej klasy, które miałoby chłodzić mieszkanie dwupokojowe o powierzchni około 50 m kw., koszt to około 6 do 10 tys. zł z montażem. Minusem jest fakt, że takiego urządzenia po sezonie nie można schować w piwnicy, garażu, komórce lokatorskiej lub po prostu szafie, bo zamontowane jest na stałe.

 

Kolejnym wydatkiem, na który musi przygotować się użytkownik klimatyzacji jest koszt energii elektrycznej. W modelowym przykładzie mieszkania 50-metrowego można szacować, że w ciągu miesiąca rachunek za energię podniesiony zostanie o około 100 – 150 zł. Wiele zależy oczywiście od tego jak duże są okna, jak dużo ciepła przenika przez ściany, jakie urządzania działają w mieszkaniu (np. czy dużo gotujemy), a nawet od tego, w której części budynku znajduje się lokal (np. parter czy poddasze). Dokonując jednak wielu założeń można pokusić się o oszacowanie kosztu obniżenia temperatury powietrza z 30°C do 22°C. W przypadku modelowego lokalu można go oszacować na od 3,6 zł (przy oknach wychodzących na północ) do 5,2 zł (okna od strony południowej). Wymaga to jednak, aby klimatyzator posiadał klasę energetyczną A (zużywał nie więcej niż 1 wat energii elektrycznej, aby zneutralizować 3,2 watów ciepła). Oczywiście mowa tu o urządzeniu bardziej efektywnym, a więc typu „split”. Jeśli w mieszkaniu ma być używany klimatyzator przenośny można szacować, że koszt chłodzenia wzrośnie 2-3 krotnie.

 

Dla poprawnego działania urządzenia i aby zapobiec rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów użytkownik klimatyzacji nie może zapomnieć o regularnym serwisowaniu urządzenia. Raz do roku oznacza to przeważnie koszt od 150 do 250 zł. W przypadku urządzeń przenośnych koszt powinien być niższy o ile użytkownik sam zawiezie je do punktu serwisowego.

 

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.