11 tys. pozwoleń na budowę w październiku

11 tys. pozwoleń na budowę w październiku
Możliwość komentowania 11 tys. pozwoleń na budowę w październiku została wyłączona, 20/11/2015, przez␣, w␣budownictwo, ceny, deweloperzy, Headline, inwestycje, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

GUS przedstawił statystyki dotyczące budownictwa: w październiku deweloperzy uzyskali 11 tys. pozwoleń na budowę. To wzrost o ponad 80% w stosunku do poprzedniego roku, a także najlepszy wynik od 2007 roku.

Przez ostatni rok deweloperzy uzyskali 93,2 tys. pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych. W skali roku to wzrost aż o 20%. Firmy rozpoczęły budowę 81,3 tys. mieszkań (wzrost o 22,4 proc. rok do roku), a w tym samym czasie oddały do użytkowania zaledwie 59,8 tys. Popyt na nieruchomości gwarantują rządowe programy: Fundusz Mieszkań na Wynajem oraz Mieszkanie dla Młodych. Dzięki temu deweloperzy nie muszą się martwić o brak zainteresowania.

Na razie dobra passa trwa, jednak firmy muszą pamiętać, że zrost stóp procentowych może odwrócić tę sytuację. Spadek popytu może się wiązać ze spadkiem cen, co w efekcie może się niekorzystnie odbić na deweloperach.

Cały artykuł znajdziesz TUTAJ

Źródło: Marcin Krasoń, homebroker.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Avatar
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.